Ben Kimim ?

2010 Yılında bilişim forumlarındaki aktifliğim ve bilgisayar oyunlarını sevmemden ötürü bilgisayar ile olan sevgim çok derindir. İlk okul dönemlerinde bilgisayar derslerinde HTML dosyaları düzenleyerek çeşitli aktiviteler sonucunda yazılıma olan ilgim artmıştı. Lisede bilgisiyar ile ilgili bir bölüm okuma isteğinde bulundum ve nitekim öyle oldu. Lisemi Bilişim ve Teknolojileri bölümünde veritabanı dalında tamamladım. Lise yıllarımda matematiğe olan ilgimden dolayı yazılım alanında kendimi geliştirme kararı aldım. Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünü kazanarak 2014 yılında üniversite hayatıma başladım.

 

Üniversiteye başlamadan önce basit düzeyde T-SQL öğrenip, C# dili ile masaüstü ve WEB (ASP.NET) uygulamalar geliştirdim. Üniversitede 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl mühendislik eğitimi aldım. Üniversiteyi 3.2 ortalama ile bitirdim. Üniveritemin ilk yılında (hazırlık) Android alanında kendimi geliştirmeye başladım. Youtube, Udemy vb. web sitelerinden aldığım eğitimler sonucunda “Quqi GPS Tracker” adlı android uygulamayı geliştirdim. Daha sonra twitter deck, panel, otomasyon sistemleri yazarak sosyal medya danışmanlığı veren ajanslar’a bu otomasyonu kiralayarak ek gelir elde ettim. Twitter ve Instagram’daki edindiğim tecrübeler ile “Unfollow JET” adlı android uygulamasını geliştirdim. Üniversite 1. sınıfta Evren Time adlı şirkette freelancer olarak Yazılım Geliştirici görevinde işe başladım. İş sürecim boyunca Android uygulamalar geliştirdim. Php dili ile web siteleri yaptım. NodeJS ile scriptler yazarak çeşitli apiler yazdım. WebSocket teknolojisini kullanarak bir çok real-time uygulamalar geliştirdim. NetGSM, Verimor Telekom, Kobikom Telekom, Doğuş Telekom vb. telekom firmaları ile VoIP çağrı merkezi ugulamaları geliştirdim. UDP santraller ile NodeJS apileri arasında köprü kurarak çağrı merkezi uygulamaları geliştirdim. 

 

Üniversitemin 2. sınıfında Tem Kurye adlı kurye şirketinin otomasyon programını yazmaya başladım. Projeyi hala geliştirmekteyim.

 

4 aylık yaz stajımı ASELSAN Malatya Bölge Müdürlüğünde tamamladım. Burada veri yapıları ve yapay zeka algoritmaları üzerinde kendimi geliştirdim. GoLang, NodeJS ve C kullanarak çeşitli ara programlar yazdım.

 

Bitirme projemi Yüz Tanıma Sistemi entegreli sanal güvenlik görevlisi programı geliştirdim. Proje içerisinde OpenCV, Deep Learning, Genetic Algorithm  kullandım. Savunma Sanayi Daire başkanlığında (SSB) kullanılmak üzere değerlendirilmeye alındı. 

 

Üniversitemizin zorunlu kıldığı bir dönemlik stajımı ASOS Eğitim ve Bilişim Danışmanlık şirketinde tamamladım.

 

Hobi olarak Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi  alanlarında kendimi geliştiriyorum. Geleceğin teknolojilerine bir gün ihtiyaç duyacağımdan kendimi geleceğe hazırlıyorum…

 

Muhammed ALMAZ

Muhammed Almaz için Ne Düşünüyorlar?

Yapmış olduğu staj sürecinde, algoritmaların optimizasyonunda uygulamış olduğu yapay zeka ve optimizasyon teknikleri ile problemlerin hızlı çözümüne ulaşmıştır. Socket programlamadaki tecrübesi ile uygulamalarımızdaki sorunların çözümünde destek sağlamıştır.

Oltan - Aselsan'da Yazılım Mühendisi