Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Yazılım nedir ?

Yazılım , elektronik aygıtların belirli bir işi algoritmik bir biçimde yapmasını sağlayan programların tümüne denir.Bilgisayar sistemi gibi elekronik cihazların donanımlarını kontrol ederek , son kullanıcıya bir hizmet sunan komutlara denir. Her elektronik aygıtın bir beyni (Işlemci) ve yaptığı bir iş bulunmaktadır. Bu elektronik aygıtlara yönlendirmeler yapan komut kümesine denir . Insanların ruhu olduğu gibi elektronik cihazların da bir ruhu (yazılım) vardır.

Yazılım Mühendisliği nedir ? 

Yazılım mühendisliği , Yazılım ile ilgilenen kişilerin problem çözme , yapılacak işi kurgulayabilme , algoritmik zeka geliştirme , yapılacak işleri belgelendirme gibi işleri yapan kişiler yazılım mühendisidir. Yazılım mühendisi ve Programcı arasındaki farklar kısaca dökümantasyon ve kurgu yeteneğidir. Herkes dil öğrenebilir fakat işleri resmiyete dökmek , müşteriler ve programcıların anlaşması için aradaki köprüyü kurmak yazılım mühendisinin işidir.

Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği arasındaki fark nedir ?

Yazılım mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği arasında pek bir fark yoktur. Sadece üniversite döneminde farklı dersler alırlar. Kimisi Yazılıma , kimisi de Donanıma yönelir. Yazılım mühendisleri sadece yazılm ile ilgilenirken Bilgisayar mühendisleri de yüzeysel olarak yazılım adına bir şeyler öğrenirler. Bazı üniversitelerde Yazılım Mühendisliği programında Mikro işlemciler dersi ile birlikte biraz donanım bilgisi verilir. Işe başladığınızda Yazılım veya Bilgisayar mühendisi misiniz diye kimse sormaz. Herkes yaptığınız işe bakacaktır.

Iş imkanları nelerdir ?

Bankalarda , Telekomünikasyon şirketlerinde , Fabrikalar da , Savunma sanayisinde , Sağlık sektöründe , Milli eğitim bakanlığında ve diğer benzeri kurumlarda kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Maaş konusunda ise tamamen kişiye kalmış bir durum.

Örneğin ; kişi kendini hiç geliştirmemiş ise. Belki Asgari ücretin biraz altında çalıştırılabilir ki günümüzde bunların bir çok örneği mevcut. Fakat kendini iyi geliştiren kişiler 2.000-100.000 Arasında maaş alabilir.

Yazılım mühendisliğinde önemli kriterler.

  • Iyi derecede ingilizce bilmek
  • Matematik
  • Düşünce yapısı
  • Dikkat
  • Kendini geliştirmeye el verişli kişiler

Yazılım mühendisliği geleceğin en büyük 3 meslek içerisindedir.

admin

Bir Cevap Yazın